50+ שנות ניסיון

הבית החדש של גילאי 50+

שווה לכם להתקדם: כל מה שצריך לדעת על לוח סולארי

לוחות סולאריים מפיקים אנרגיה סולארית באופן זול וזמין וכך יכולים לחסוך לכם הרבה כסף כל חודש. המאמר זה נבין מהי אנרגיה סולארית ואיך הלוח הסולארי פועל.

מה אתם יודעים על אנרגיה סולארית?

אנרגיה סולארית הינה אנרגיה מתחדשת ממנה ניתן להפיק חשמל. מקור האנרגיה טמון בקרינת השמש ולכן לוח סולארי יכול להוביל לחיסכון כספי. את הכוח האנרגטי הזה ניתן לנצל באופן מידי או לאגור באופן בו ניתן לנצלו לשימושים אחרים. לוח סולארי הוא לוח העשוי מחומר ובנוי בצורה כך שיוכל לקלוט את קרני השמש ולהמיר אותן לאנרגיה של חשמל. רוב הלוחות הסולאריים כיום עשויים מסיליקון. חשוב לדעת כי לוח סולארי בגזרה הביתית עשוי להחליף את השימוש באנרגיה מזהמת כמעט לחלוטין, ולספק את צריכת החשמל השוטפת ללא תלות בחברת החשמל.

השכבות מהן מורכב לוח סולארי

הלוח הסולארי עשוי משתי שכבות של מוליכי חשמל למחצה העשויים מסיליקון לרוב, ואשר עברו הוספה של חומר להגברת יכולת ההולכה שלהם (אילוח). התהליך של ההולכה הינו תהליך פיזיקלי המכונה פוטו וולטאי, באמצעותו מופקת אנרגיה סולארית על ידי קליטה של האנרגיה האלקטרומגנטית מהשמש.

 

כך לוח סולארי מייצר אנרגיה – ההסבר המדעי

קרן השמש פוגעת בשכבה העליונה של הלוח הסולארי, הפוטונים, שהם למעשה מנות קרינה אלקטרומגנטיות, פוגשים בשכבת הסיליקון וכך משתחררים אלקטרונים. האלקטרונים עוברים לשכבת הסיליקון השנייה וכך נוצר זרם חשמלי. זרם החשמל עובר בשרשרת דרך תאי הפאנל, ונאסף באמצעות כבלים אל ממיר המתח המכונה מהפך. המהפך ממיר את זרם החשמל לזרם חליפין ומזרים אותו לרשת החשמל.

אנרגיה סולארית – מה לגבי העודפים?

לאחר שזרם החשמל הומר בזרם חליפין הוא עובר לרשת החשמל ומהווה את האנרגיה לסיפוק כל הצרכים החשמליים בבית כולל: הפעלת המקרר, מכונת הכביסה, המזגן, נורות החשמל ועוד. אם יש עודפי אנרגיה הם יועברו לחברת החשמל ובהתאם להסכם הרכישה היא אמורה לשלם לנו על השירות.

סוגים שונים שלוחות סולאריים

בשוק מוצעים 3 סוגים של לוחות סולאריים, כאשר כל אחד מהם מסוגל להפיק אנרגיה ברמה אחרת:

לוח סולארי תא סיליקון חד גבישי Monocrystalline

תפוקת לוח זה הינה הגבוהה ביותר בשוק, היא נעה בין 13% ל-17%.

לוח סולארי תא סיליקון רב גבישי Polycrystalline

תפוקת לוח סולארי זה נעה בין 11% ל-15%.

לוח סולארי מסוג תאים דקים Thin Film

לוח זה הינו בעל התפוקה הנמוכה ביותר: בעין 10% ל-12% תפוקה. אולם הוא עמיד מאוד ומחזיק מעמד במשך שנים ארוכות גם לאחר שני=חשף ממושכות לטמפרטורות גבוהות במיוחד.

לוח סולארי – ייצור החשמל המתקדם ביותר

שיטת הפקת אנרגיה חשמלית זו נכנסה עד מאוד לשימוש והיא חוסכת למשקי בית עלויות רבות וכן מייצרת הכנסה קבועה במקרה של עודפי חשמל. בנוסף, זו אחת הדרכים שלנו לשמור על העולם מפני זיהום אוויר על ידי מעבר לאנרגיה מתחדשת ירוקה.

מאמרים נוספים

לא מוותרים על חיי חברה

נגישות