50+ שנות ניסיון

הבית החדש של גילאי 50+

כל מה שצריך לדעת על טיפול CBT

טיפול CBT הוא טיפול המתמקד בדפוסי חשיבה והתנהגות שמפריעים לחיי היום יום. מדובר בדפוסים שגורמים לחשוב בצורה שלילית על עצמנו או על העולם, דפוסים שמעוררים רגשות קשים כמו חרדה, עצב וכעס וכן מצבים שמעוררים מצוקה וסבל שהם מעבר לנורמה – גם ברמת העוצמה הרגשית אבל גם ברמת התדירות,. טיפול זה נחשב לאחד הטיפולים המתקדמים ביותר בעולם, וזאת בשל היותו טיפול קצר מועד אשר מאפשר למטופל לזהות את דפוסי החשיבה וההתנהגות השליליים ולשנות אותם לדפוסים מקדמים, כל זאת באמצעות שורה של תרגילים אותם מבצעים הן במסגרת הטיפול בקליניקה עם מטפל מוסמך והן בעבודה עצמית בבית. אם אתם חשים מצוקה רגשית שחוסמת אתכם מלהגשים את החיים שאתם רוצים לעצמכם, זה הזמן ללמוד את כל מה שצריך אודות טיפול מתקדם, אפקטיבי ובעל שיעור הצלחה גבוה בדמות טיפול CBT.

טיפול CBT – האם הוא מתאים לכולם?

התשובה היא בהחלט כן. טיפול פסיכולוגי קצר זה מאפשר לכם ללמוד כיצד התפיסות משפיעות באופן ישיר על התגובות, מתוך נקודת הנחה כי תהליך החשיבה האישי שלנו הוא זה שקובע את ההתנהגות בפועל. על כן, טיפול זה מתאים הן בעבור מבוגרים והן בעבור ילדים ובני נוער אשר דפוסי החשיבה וההתנהגות שלהם לא מקדמים אלא להפך, גורמים למצוקה רגשית עזה שמגיעה לידי ביטוי בהימנעות ממצבים מסוימים, תחושה של חרדה ולחץ וכן תופעות בריאותיות שמקורן הוא בדפוסים אלו. כאשר תופעות אלו אינן מטופלות הן מחמירות עד לכדי דיכאון ובשל כך טיפול זה ששיעור ההצלחה שלו גבוה מאוד מהווה הזדמנות מצינת ליצירה של חוזק נפשי גם בגילאים צעירים וגם בגילאים מבוגרים.

שינוי דפוסי חשיבה והתנהגות באמצעות ליווי אישי קצר מועד

טיפול CBT הוא למעשה טיפול קוגניטיבי-התנהגותי אשר מתמקד בשינוי של דפוסי החשיבה וההתנהגות על ידי זיהוי של רגשות שלילים וחשיפה הדרגתית שיכולה ליצור לא רק שיפור בתחושה הכללית אלא גם שינוי ממשי. כך לדוגמה, אם מדובר בחרדה חברתית, במסגרת הטיפול נחשף המטופל לגורם שמעורר בו את החרדה, מתוך הבנה כי הסתכלות על החוויה של השתתפות בכנס למשל מנקודת מבט אחרת היא זו שתאפשר להסיר את החסמים שמעוררים את החרדה. בנוסף, הייחוד של הטיפול נובע מתוך היותו ממוקד מטרה וקצר מועד שיוצר לא רק שינוי דרמטי אלא גם מאפשר לקבל כלים בהם ניתן להיעזר בעתיד, לטובת איכות חיים משופרת.

כל מה שצריך לדעת על טיפול CBT

מהם היתרונות של הטיפול?

ראשית, ביחס לטיפולים פסיכולוגיים ורגשיים, טיפול CBT הוא טיפול קצר מועד המתבצע בסדרה של מפגשים שמונה לעשרה מפגשים, בהתאם לצורך ולמידת ההתקדמות של המטופל. שנית, מדובר בטיפול ממוקד המאפשר להגביר את הביטחון והדימוי העצמי באמצעות הפחתה של הצורך בשליטה ובקרה המלווה רבים מהמבוגרים כמו גם בני נוער שסובלים מחרדה, טראומה, דיכאון ועוד. קביעת היעדים המתבצעת עוד בתחילת הטיפול ונמדדת לאורך הזמן, כאשר ניתן לבחון את ההתקדמות באמצעות היכולת למנות את מספר הפעמים שהמטופל נחשף לחרדה, כמו למשל במצב של חרדה חברתית או חרדה ממעליות. יתרון נוסף ובולט הן ההוכחות המדעיות לגבי ההצלחה של הטיפול בכל הקשור לשינוי של דפוסי חשיבה והתנהגות, אולם ההצלחה של הטיפול טמונה קודם כל במחויבות של המטופל להתקדם ולבצע את השינוי המיוחל.

לסיכום

טיפול CBT הינו טיפול פסיכולוגי-רגשי מתקדם ובעל שיעור הצלחה גבוה מאוד. פנייה למכון מוביל בתחומו כמו מכון חיבורים מהווה דרך מצוינת ליצירה של שינוי דרמטי באיכות החיים, כחלק מלקיחת אחריות והבנה כי באמצעות חשיפה וקבלה ניתן להוביל להפחתה ממשית בחרדה, דיכאון, טראומה או כל מאורע נפשי שפוגם באיכות החיים.

 

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

 

מאמרים נוספים

לא מוותרים על חיי חברה

נגישות