50+ שנות ניסיון

הבית החדש של גילאי 50+

כתיבת צוואה, רכישת חלקה ומצבה – מתי כדאי לטפל בעניינים אלו?

החיים של כולנו מלאים ברגעים מרגשים, טובים ומשמחים, למשל חתונה בין בני זוג אוהבים, ואלו הם לרוב הרגעים שהרבה יותר נעים להתכונן לקראתם ולתכנן את כל מה שקשור בהם. ולצד אלו, יש גם רגעים פחות נעימים ורצויים, כמו מוות של אדם יקר ואהוב, אך ידוע לכל שזהו חלק בלתי נפרד מהחיים, ובדיוק בגלל זה צריך גם לדאוג לכל הדברים החשובים בנקודות הללו. כן, יש לא מעט התעסקויות כאשר אדם אהוב הולך לעולמו, החל מטקס הקבורה וארגון השעה ועד למימוש הצוואה וחלוקת הרכוש, ולכן אנחנו רוצים לדבר על שלושה דברים חשוב בעניין הזה – כתיבת הצוואה, רכישת חלקת הקבר ורכישת המצבה. בואו ננסה להבין מתי חשוב לטפל בכל הדברים הללו.

קניית המצבה

את המצבה מניחים על חלקת הקבר 30 יום אחרי טקס הקבורה. על המצבה כותבים טקסטים שונים לכבוד המת עם הפרטים עליו וזהו למעשה הגלעד והזיכרון לאדם שהלך לעולמו. אם אתם מחפשים מצבות ברחובות ובמרכז, זקוקים למצבות בחיפה ויישובי הצפון או צריכים דווקא מצבות בדרום הארץ, תוכלו למצוא לא מעט חברות המשווקות סוגים שונים של מצבות. ההמלצה שלנו היא לרכוש את המצבה בהקדם לאחר הפטירה של המנוח. נכון, יש אומנם חלון זמן של 30 יום עד שמניחים אותה, אבל צריך לזכור שלפעמים קשה לבחור ולהחליט איזה מצבה רוצים, ובכל מקרה, גם המצבות הפשוטות ביותר מצריכות זמן הכנה נכבד יחסית.

 

רכישת חלקת קבר

עוד לפני המצבה חשוב לדאוג לחלקת הקבר בה יקבר האדם המנוח. למען האמת התהליך הזה הוא פשוט יחסית, ובדרך הרגילה בעצם מקבלים חלקה מבית העלמין וחבר׳ה קדישא בבית הקברות ששייך למקום המגורים של הנפטר. במקרים הללו אין צורך בהכנה מיוחדת, ואנשי המקצוע שילוו אתכם ידאגו להסביר לכם הכול.

כמובן שכאשר מדובר על אדם שימיו ספורים למשל, ואין רצון לקבורה במקום מסוים, מן הראוי שלא לדאוג לחלקת הקבר עוד בחייו. לעומת זאת ישנם מקרים כמו רצון להיקבר לצד בן/בת זוג, תחת כיפת השמיים או בדרך קבורה אלטרנטיבית, אז ניתן לרכוש את חלקת הקבר מראש. מומלץ לעשות זאת בהקדם, במיוחד אם האדם עצמו מעוניין ליטול חלק בסידורי הקבורה של עצמו.

כתיבת צוואה

הגענו לאחד הנושאים החשובים ביותר הקשורים לפטירה של אדם אהוב. חשוב לשים לב כי במידה ואדם שנפטר לא השאיר אחריו צוואה חוקית ומסודרת, כספו ורכושו יחולקו לקרוביו בהתאם לאמור בחוק (חלוקה מסוימת בין בני הזוג, הילדים וכן הלאה). באופן טבעי רבים מעוניינים לבחור כיצד יחולק הכסף והרכוש שלהם, ובשביל ניתן לערוך בעזרת עורך דין צוואה חוקית ומסודרת. מתי מומלץ לעשות את זה?

ובכן, באופן כללי מומלץ לעשות את זה בהקדם, במיוחד אם מדובר על בעלי ממון ויש חשש למחלוקות סביב הירושה בעתיד. נכון, לא צריך לחיות בכל יום עם חשש מהסוף, אבל כמובן שזה מומלץ באופן טבעי במיוחד לאנשים מבוגרים ואלו החולים במחלות כרוניות מסכנות חיים ומחלות סופניות. עריכה של הצוואה מראש תמנע הרבה מתיחות במשפחה ותוריד לא מעט לחץ נפשי מהכתפיים של מי שכותב אותה ועל כן מומלץ לעשות את זה בהקדם.

לסיכום

אין ספק כי העיסוק במוות הוא לא דבר משובב נפש, אבל אלו בהחלט דברים שחשוב להכיר. כפי שאתם יכולים לראות, מה שניתן לעשות מראש כדי למנוע קשיים בהמשך, עדיף לעשות ולא לדחות לרגע האחרון.

מאמרים נוספים

לא מוותרים על חיי חברה

נגישות