50+ שנות ניסיון

הבית החדש של גילאי 50+

סיוע בלתי מתפשר לקשישים במצב מצוקה: הכול על פועלה המרגש של עמותת עם אחד

כ-12 אחוזים מהאוכלוסייה בישראל הם אנשים קשישים. בעוד לחלקם יש משפחה ומסגרת תומכת, חלק מהם הינם אנשים בודדים, במצב כלכלי ירוד או במצב בריאותי לא טוב. במקרים כאלה לא תמיד יש מי שיסייע, אבל למרבה המזל יש עמותות כמו עמותת עם אחד שאחת מהתוכניות המופעלות במסגרתה הינה מערך סיוע לקשישים במצבי מצוקה. אז כיצד העמותה מסייעת להם ובאיזה מצבים?

המרכז לטיפול בקשיש של ארגון עם אחד

לעמותה יש מספר מרכזים שמפוזרים ברחבי הארץ, שמטרתם להעניק מענה לקשישים חולים בתחומים שונים. במסגרת המרכזים הללו גברים ונשים יכולים לקבל את המסגרת החברתית הנחוצה להם, שיכולה להעניק להם הנאה, תמיכה נפשית, גירוי, עניין, העשרה וסיוע פיזי. במסגרת המרכז של עמותת עם אחד יש חוגים ופעילויות שונות, ביניהם חוגי התעמלות, גינון, ציור ועוד. במרכז ניתן לקבל גם סיוע במצבים בריאותיים שונים באמצעות ריפוי בדיבור, שיחות אחד על אחד ועוד. קיימות קבוצות בשפות שונות, ביניהן עברית, רוסית ואנגלית.

במרכז ניתן לקבל גם מידע ושירותי ייעוץ לקשישים ולמשפחות שלהם בנוגע למחלה שלהם, לזכויות השונות, לכלים להתמודדות עם המצב ועוד. דבר זה יכול לסייע מאוד בהנגשת המידע לאנשים שלא היו נחשפים אליו אחרת. ניתן גם לקבל הכוונה אישית פרטנית שיכולה לסייע לאנשים לקבל מענה על שאלות שיש להם.

 

 

במרכזים יש תוכניות יומית שהאנשים יכולים לקחת בה חלק. יש פעילויות שונות שמותאמות באופן מיוחד אל הקשישים ומצב המחלה שלהם. חוץ מהפעילויות השונות המרכז מגיש ארוחות בוקר וארוחות צהריים, וגם הסעה הלוך חזור מהבית אל המרכז וחזרה. מדובר במסגרת תומכת שמסייעת בתחומים רבים והופכת להיות בית בשביל האנשים שמטופלים בה.

באיזה מצבים קשישים נזקקים לעזרה?

קיימים מספר מצבים שונים שיכולים לפגוע בשגרת חייהם התקינה והבריאה של אנשים קשישים, מה שעלול לגרום להם להזדקק לעזרה פיזית, נפשית או כלכלית. זה יכול להיות מחלה שפוגעת ביכולת הפיזית או המנטלית שלהם. בגיל הזקנה מחלות רבות יכולות לתקוף מבוגרים, חלקן קשות יותר וחלקן קשות פחות. יש מחלות רבות שניתן להתמודד איתן אך דבר זה דורש הסתגלות. העמותה יכולה לסייע בהליך זה וללוות את המטופלים.

עוד מקרים הם קשישים שיש להם מצוקה כלכלית והם אינם יכולים לממן טיפולים רפואיים או דברים בסיסיים שמאפשרים להם לשרוד- אוכל, חשבונות וכדומה. במקרים כאלה העמותה יכולה להעניק להם סלי מזון או תלושי מזון, לסייע להם בפתרונות דיור ופתרונות נוספים לצרכים שלהם.

מקרה נוסף בו קשישים במצוקה יצטרכו עזרה הוא אנשים עריריים. יש אנשים שהבדידות יכולה להשפיע רבות על חייהם. מדובר במקרים מצערים בהם הקשישים אינם נתמכים על ידי אף אחד דבר שמקשה עליהם נפשית. במקרים כאלה, העמותה יכולה להציע מסגרת חברתית ופגישות עם מטפלים, וזאת בכדי לעזור להם להרגיש חלק מקבוצה ולעזור להם בלבטא את רגשותיהם ומצוקתם.

איך פונים לעמותת עם אחד לעזרה עם אדם קשיש?

אם אתם מכירים אדם שנזקק לעזרה בתחומים השונים עליהם פירטנו, אפשר להתקשר אל המוקד הארצי של עמותת עם אחד, לפרט על המקרה ולתת את פרטי הקשר. העמותה תיצור קשר ותנסה לעשות כמיטב יכולתה בשביל לסייע לו בבעיות השונות.

על עמותת עם אחד

עמותת עם אחד היא עמותה שהוקמה על ידי קבוצת מתנדבים בכדי לעזור לאנשים נזקקים מכל קשת האוכלוסייה. בנוסף לתוכניות עזרה לקשישים, העמותה פועלת לעזרה לילדים חולים, חיילים בודדים, משפחות עניות ועוד.

מאמרים נוספים

לא מוותרים על חיי חברה

נגישות