50+ שנות ניסיון

הבית החדש של גילאי 50+

רגע לפני כניסת שבת: איך מנהלים לוח זמנים ליום שישי?

יום שישי הוא יום קצר, במיוחד בימי החורף, ויש הרבה הכנות וסידורים שצריך לערוך לפני שנכנסת שבת, כמו בישולים, ניקיונות, קניות וכביסות. כדי להספיק הכל לפני כניסת שבת צריך לתכנן את הזמן בצורה יעילה, אבל איך עושים את זה? במאמר שלפניכם מפורטים טיפים לניהול זמן לקראת השבת.

להתחיל לבשל מיום חמישי

בבתים רבים בישראל ארוחת שישי היא הארוחה המרכזית בשבוע. גם אם אתם לא שומרים שבת, זו הזדמנות נהדרת לערוך ארוחה משפחתית ולשבת כולם יחד סביב שולחן אחד. משפחות רבות מכינות מאכלים ותבשילים רבים, וכדי להספיק להכין את כולם מומלץ להתחיל במלאכת הבישול כבר מיום חמישי. אפשר להכין מראש את הסלטים, הקינוחים והדברים שלא חייבים להיות טריים או להישאר חמים לקראת הארוחה. כך תוכלו להגיע ליום שישי כשחלק מהדברים כבר מוכנים, ולהוריד קצת מהלחץ של ההכנות לקראת השבת.

לבדוק מראש את שעות כניסת השבת

מומלץ לבדוק מה השעות של כניסת השבת מראש, ולא בשישי בצהריים. כך תוכלו לתכנן את הזמן שלכם שתספיקו לבשל, לנקות ולכבס במהלך היום ועד כניסת השבת. יום שבת זה הזמן שלנו לנוח, לבלות עם המשפחה ולא להיות עסוקים בסידורים, לכן חשוב לדעת מתי נכנסת השבת ובהתאם לכך לתכנן פרקי זמן להכנות ולמשימות לקראת השבת. שימו לב שבחורף השבת נכנסת מוקדם, לעיתים אף בצהריים המוקדמים, לכן כדאי להיערך לכך מראש ובהתאם.

 

 

להכין רשימת משימות

בדיוק כמו שבעבודה אנחנו עורכים רשימת מטלות, כך גם כדאי לערוך רשימה עבור המטלות שיש להספיק עד כניסת השבת. ליד כל מטלה אפשר לכתוב כמה זמן להערכתנו ייקח לבצע אותה, ובהתאם לכך לגזור זמנים ולקבוע מראש פרקי זמן מוגדרים עבור כל משימה. את הרשימה כדאי להכין כבר מיום חמישי בבוקר, ולהתחיל לבצע את המשימות כבר ביום חמישי. כמובן שמשימות כמו לנקות את הבית ולהעמיד סירים על הכיריים צריך לבצע ביום שישי, אך משימות כמו קניות, הכנת העוגה המושלמת או ניקיון השירותים אפשר לבצע כבר ביום חמישי וכך להוריד מהעומס של המשימות ביום שישי.

לקום מוקדם

אם השבת נכנסת בשעה 17:00 לא כדאי לקום בשעה 12:00, מפני שיהיה לכם מעט זמן לבצע את כל המטלות לקראת השבת. זה לא אומר שאתם צריכים לקום בחמש לפנות בוקר, אך כדאי לזכור שככל שתקומו מוקדם יותר, כך יהיה לכם יותר זמן לביצוע המטלות השונות. קבעו מראש מתי תרצו לקום ביום שישי, ובהתאם לכך חשבו מתי תצטרכו לקום בבוקר ולהתחיל במלאכה.

להיעזר בכל בני המשפחה

לא צריך שכל המטלות יהיו באחריות של אדם אחד במשפחה. אפשר לחלק את המטלות לכל בני הבית, וכך לרתום את כולם לעשייה משותפת. אב המשפחה יכול לערוך קניות, האמא יכולה להיות אחראית על הבישולים, והילדים יכולים לעזור בניקיון הבית ובכביסות. כך תוכלו ללמד את הילדים שלכם אודות המשימות של משק הבית, להכין אותם לחיים עצמאיים ועל הדרך להוריד מהעומס והלחץ של הסידורים לקראת השבת.

לסיכום

לפני כניסת שבת משפחות רבות עומדות בפני סידורים רבים שצריכים להתבצע, כמו קניות, ניקיון הבית, בישולים ועוד. כדי להספיק לבצע הכל ולא להיות בלחץ יש לנהל את הזמן בצורה חכמה: אפשר להתחיל לבשל כבר מיום חמישי, להכין רשימה עם כל המשימות שצריכות להתבצע עד כניסת השבת ולקום מוקדם. כדאי לבדוק מראש את זמני כניסת השבת כדי לדעת כמה זמן עומד לרשותכם, ולרתום את כל בני המשפחה לעזרה במשימות השונות. כך תוכלו להספיק להכין את הכל לקראת השבת ולהגיע אליה כשאתם נינוחים ושלווים.

מאמרים נוספים

לא מוותרים על חיי חברה

נגישות