50+ שנות ניסיון

הבית החדש של גילאי 50+

אף פעם לא מאוחר: האם אפשר לטפל בטראומת ילדות בגיל מבוגר?

הנושא של טראומות ילדות הוא נושא שהפך למדובר מאוד בשנים האחרונות, לא מעט בעקבות חשיפות של מבוגרים שהחליטו לצאת לתקשורת ולספר כיצד הטראומה מלווה אותם מגיל צעיר ועד היום. רבים אינם מודעים לעובדה כי הטראומה יוצרת מגוון רחב של תסמינים אשר מקשים באופן משמעותי על ניהול החיים באופן שבו היו רוצים לחיות. אם גם אתם סובלים מפוסט טראומה בעקבות אירוע חוויתי שהתרחש בגיל צעיר אולם ממשיך ללוות אתכם עד היום, הגעתם בדיוק למקום הנכון.

טראומות ילדות – השלכות ארוכות טווח

עבור רבים, חווית הילדות לא הייתה עטופה בצמר גפן אלא להפך – סוג של שדה קרב. טראומה מהילדות די שכיחה ויכולה להפוך את החיים לקשים מנשוא, גם בגילאים בוגרים. טראומה כמו התעללות רגשית, מינית או גופנית הם הגורמים השכיחים להתפרצות של פוסט טראומה. פגיעה בילדות בגילאים צעירים מתאפיינת לרוב בהדחקה והשפעה עמוקה על דפוסי ההתנהגות, האישיות ואפילו דפוסי התקשרות. העוצמות של הפגיעה משתנות בין אדם אחד לשני אולם ניתן לומר כי קשיים בוויסות רגשי, קשיים במערכות יחסים וכן התנהגות הרסנית מובילה לא רק לשיפוטיות יתר אלא גם להתפרצויות זעם שפעמים רבות נעות על הציר של בין עבר לבין הווה. על כן, ההשלכות ארוכות הטווח הן בעלות השפעה הרסנית על חיי האדם שסובל מהטראומה אך לא פחות מכך גם בעבור בני המשפחה ובשל כך פנייה לקבלת טיפול נפשי היא חיונית.

מהי ההשפעה של הפוסט טראומה על בני 50+?

המודעות לאורח חיים בריא ומאוזן הפכה לאחד הנושאים המדוברים ביותר של השנים האחרונות, בייחוד בקרב מבוגרים בני 50+ שמתמידים בביצוע של פעילות גופנית, תזונה נכונה וחיזוק קשרים חברתיים במסגרת הקהילה. יחד עם זאת, כאשר מדובר בנושא נפשי, לא פעם התחושה כי נבירה בעבר היא קשה ואפילו משתקת. אולם, כאשר מבינים כי בני 50+ זכאים לקבל את החיים שהם רוצים ליצור לעצמם, תהליך הריפוי וההבנה כי הטראומה מלווה מהילדות ועד לימים אלו הופך לבעל חשיבות עליונה  – בייחוד לקראת פתיחה של פרק חדש בחיים.

 

 

ריפוי ושחרור העבר במסגרת טיפול

מאחר וטראומות ילדות משפיעות באופן דרמטי על איכות החיים ואפילו על היכולת לקיים חיי משפחה נורמטיביים, חשוב מאוד לפנות לקבלת טיפול שיכול לסייע לטובת יצירה של ריפוי ושחרור מהעבר,  בייחוד לאור תסמינים כמו התקפי זעם, חוסר יכולת לווסת את הרגשות, דיכאון, אף פעם אין זמן "מאוחר מדי" בשביל להבין לעומק כיצד פוסט טראומה משפיעה והשפיעה על רבדים שונים בחיים, בייחוד כאשר הפוסט טראומה פוגעת באורח החיים ועל כן נדרש להוביל לפגיעה באיכות החיים, עד לכדי מימוש זכויות בעקבות הפרעת דחק אל מול גורמים ממשלתיים. נהוג כיום לטפל בטראומה ילדות באמצעות טיפולים כמו טיפול CBT, פסיכותרפיה ובעת הצורך גם תרופות מרשם. טיפולים כמו שציינו הם בעלי אחוזי הצלחה גבוהים מאוד, ועל כן מדובר בהזמנות מצוינת בעבורכם או בעבור בני משפחה שסובלים מפוסט טראומה לקבל הזדמנות ליצור שחרור וריפוי, גם כאשר נדמה כי מדובר באירוע שילווה עד לסוף החיים.

לסיכום

פנייה לטיפול בעקבות פוסט טראומה מהווה הזדמנות מצוינת ליצור תהליך של שחרור מהעבר וקדמה לעבר העתיד. את הטיפול ניתן ואף רצוי לבצע בכל גיל וכמה שיותר מוקדם, כל זאת מתוך מטרה ליצור שליטה שתגיע לידי ביטוי גם בהפחתה של תסמיני הפוסט טראומה, בין אם מדובר בתסמינים גלויים או חבויים.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, ואין לראות בו חוות דעת רפואית ומקצועית. כדי לקבל את המענה המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

מאמרים נוספים

לא מוותרים על חיי חברה

נגישות