50+ שנות ניסיון

הבית החדש של גילאי 50+

הגיע הזמן לתחביבים – פעילויות לגיל השלישי

השנים המאוחרות של החיים מתוארות לעתים קרובות כזמן של מנוחה והתבוננות, אך הן יכולות להיות גם מהשנים התוססות והמספקות ביותר. ככל שאנו מתבגרים, הצרכים והיכולות שלנו עשויים להשתנות, אך הרצון לחיות חיים מספקים ופעילים נשאר קבוע. מאמר זה מתעמק בשלל הפעילויות המותאמות לגיל השלישי שמספקות תחומי עניין מגוונים, רמות ניידות ויכולות קוגניטיביות. מהחיבוק הטיפולי של האומנות והיצירה ועד למעורבות הקוגניטיבית של הקריאה, מחדוות התנועה הגופנית ועד לנחמה שבמדיטציה, יש שפע של הזדמנויות לבני הגיל השלישי להישאר מעורבים, פעילים ושמחים. הצטרפו אלינו וגלו את הזדמנויות הזהב שמחכות בשנות הזהב.

 

היתרונות של שמירה על פעילות בגיל השלישי

ככל שמתקרבות שנות הזהב, שמירה על פעילות גופנית הופכת להיות בעלת חשיבות עליונה לרווחה נפשית ופיזית כאחד. חשוב לדעת כי אורח חיים פעיל יכול להפחית את הסיכון למחלות כרוניות, לשפר את בריאות הנפש, ולשפר תפקודים קוגניטיביים. לא רק שזה משפר את הבריאות הפיזית, זה גם מטפח תחושה של הישג וקהילה, מרכיבים חיוניים לחיים מספקים בגיל השלישי. לדוגמה, הצטרפות למועדוני הליכה יכולה לשרת שתי מטרות: פעילות גופנית ואינטראקציה חברתית.

 

פעילויות המותאמות לבעלי ניידות מוגבלות

ניידות מוגבלת, למרבה הצער, הופכת למציאות עבור רבים ככל שהם מזדקנים. אבל האם זה אומר בהכרח אורח חיים לא פעיל? ממש לא! יש המון פעילויות המותאמות במיוחד לאנשים עם הגבלות בתנועה. מתרגילי כיסא ועד ספרי שמע, האפשרויות הן עצומות ומגוונות. פעילויות כמו טאי צ'י, פילאטיס בישיבה ויוגה עדינה יכולות להועיל. אפילו משחקי גינה ורצפה יכולים להיות מותאמים.

 

התגברות על חסמים למעורבות פעילה

טבעי שבני הגיל השלישי ירגישו מיואשים מהמחסומים הפיזיים והנפשיים שהם נתקלים בהם. עם זאת, עם הלך הרוח והמשאבים הנכונים, ניתן להתגבר על אתגרים אלה. פעילויות יצירה, כגון סריגה או ציור, יכולות לספק תחושה של הישג בזמן ישיבה. האזנה למוזיקה או למידת שפות חדשות יכולות גם להיות טיפוליות, ולגרום להם להרגיש הישגיים ומעורבים.

 

פעילויות מרכזיות המותאמות לגיל הזהב

קריאה למעורבות קוגניטיבית

אין כמו השמחה שמקבלים מהתעמקות בספר טוב. בין אם מדובר בספר פיזי, קורא ספרים אלקטרוני או ספר שמע, קריאה מעוררת את המוח. בשביל לשדרג את החוויה אפשר להצטרף או ליזום ולפתוח מועדוני קריאה. הצטרפות למועדון מספקת הזדמנות לדון בעלילות, בדמויות ובנושאים אהובים עם חובבים אחרים. כך, גם תרחיבו את התחביב שלכם וגם תיצרו פלטפורמה לשימור הקשרים החברתיים שכל כך קריטיים בשלב זה בחיים.

אימוץ שגרת פעילות גופנית סדירה

פעילות גופנית היא לא רק לצעירים! בני הגיל השלישי יכולים לעסוק בשגרה המותאמת והנוחה להם. יוגה בכיסא, למשל, היא דרך מבריקה עבור קשישים לשמור על גמישות, כוח ושקט נפשי. שיעורי התעמלות קבוצתיים יכולים להיות גם חברתיים וגם מועילים, והם מאפשרים לכל אחד לעבור לקצב המועדף עליו.

 

 

לשחרר יצירתיות

אומנות היא לא רק עבודת יצירה, היא סוג של תרפיה. צילום, ציור או אפילו פיסול יכולים לספק מענה לצורך ליצור לבני גיל הזהב. היתרונות הטיפוליים של פעילויות כמו ציור וכלי חרס אינם מוטלים בספק. יתר על כן, פרויקטים ומלאכות DIY פשוטות, כמו מקרמה, סריגה או צביעה, יכולים להיות מקור לגאווה ושמחה, ולהניב תוצאות מוחשיות של הביטויים האמנותיים שלהם.

מחבקים את החוץ

הטבע פועל כנחמה לנשמה. פעילויות כמו גינון או טיפול בצמחים יכולות להיות טיפוליות. ובני גיל הזהב, ללא קשר לרמת הניידות שלהם, יכולים לספוג את יופיו. טיפול פשוט בצמחים בבית, או טיפוח גינה קהילתית משותפת יכולים להיות מרעננים ולספק את הצורך ביציאה אל הטבע.

פעילויות משחקים ופאזלים

משחקים הם לא רק עבור ילדים. משחקי לוח, קלפים או אפילו משחקי ספורט מרתקים, מספקים גירוי קוגניטיבי והנאה. הם נהדרים לשמירה על מוח חד וזריז.

בידור: סרטים, תוכניות טלוויזיה ומוזיקה

בחירת התוכן הנכון יכולה לספק מפלט עבור בני גיל הזהב. הרכבת רשימות השמעה, למשל, יכולה לחשוף אותם למנגינות ישנות וחדשות, להחיות זיכרונות נוסטלגיים מהעבר או ליצור חדשים. וגם, מוזיקה היא לא רק בידור, היא בהחלט גם תרפיה לגוף ולנפש.

 

משאבים נוספים והמלצות לגיל השלישי

  • שילוב יוגה ומדיטציה: הרוגע של יוגה ומדיטציה הוא ייחודי ומעניק תחושת ריפוי לגוף ולנפש כאחד. תרגולים אלה, אפילו בצורותיהם העדינות יותר כמו פילאטיס עדין או טאי צ'י, יכולים לחולל פלאים לרווחתם של בני הגיל השלישי
  • התאמות המוזיקה: יש מוזיקה לכל מצב רוח ולכל רגע. החל מיצירות נוסטלגיות ונצחיות ועד יצירות קלאסיות מרגיעות, רשימות השמעה שנוצרו בהתאמה אישית יכולות לספק חוויות טיפוליות ונוסטלגיות.
  • חידות ואתגרים קוגניטיביים: שמירה על המוח פעיל היא חיונית. חידות מאתגרות או משחקי חשיבה, המותאמים ליכולת של בני הגיל השלישי, לשמור על המוח זריז ומעורב.

 

סיכום: ההשפעה המתמשכת של מעורבות פעילה

מגילוי מחדש של תחביבים אהובים ישנים, ועד ליצירת קשרים חדשים בשיעורים קבוצתיים, יש אין-ספור סיפורי הגשמה מעוררי השראה של בני הגיל השלישי. רבים משתפים כיצד חזרה לתחומי עניין מהעבר או גילוי של כאלה חדשים הוסיפו מטרה לחייהם. ככל שהזמנים משתנים, כך גם הפעילויות. דבר אחד נשאר קבוע בכל הרעיונות הללו: הצורך במעורבות פעילה בשנים הבוגרות. אז אל תוותרו לגמרי על התחביב שתמיד חלמתם לפתח – זה בדיוק הזמן שלכם לפתח אותו ולהתחיל בפעילות שתשמור גם על בריאותכם הפיזית וגם על רווחתכם הנפשית.

מאמרים נוספים

לא מוותרים על חיי חברה

נגישות