50+ שנות ניסיון

הבית החדש של גילאי 50+

מה הקשר בין תזונה לבין גיל הבלות?

לא הרבה אנשים יודעים זאת, אבל אכילה נכונה חשובה מאוד לשמירה על עור צעיר, ערנות, מפרקים חזקים, לשמירה על עצמות בריאות ושאר יתרונות שתזונה נכונה מספקת. אנשים בגיל השלישי מוצאים את עצמם לעיתים עייפים מאוד, סובלים מנדודי שינה, מכאבי מפרקים, כאבי גב, בעיות במערכת העיכול ובחילוף החומרים, ומשאר בעיות שיכולות לקרות בגילים מבוגרים. תזונה נכונה היא חלק בלתי נפרד משמירה על הגוף וחשוב לנקוט בה בעיקר כשמגיעים לגיל השלישי או כאשר מתחילים את גיל הבלות.

גיל הבלות מתאפיין בירידה ביכולות הגופניות. אצל נשים למשל, בגיל זה נפסק בדרך כלל המחזור החודשי, ומתחילים גלי חום, או בעיות בחילוף חומרים. אנשים בגיל זה שמים לב כי הורמון השינה נחלש ולעיתים רבות גיל הבלות אצל גברים ונשים ילווה בבריחת סידן ובשאר תופעות מציקות שגורמות ל"חשב מסלול מחדש" לגבי אורח החיים. רופאים מסבירים שמי שבוחר בתזונה בריאה יותר כמו תזונה טבעונית למשל או כזאת שיש בה פחות שומנים ופחמימות ריקות – מרגיש טוב יותר גם בגילאים מתקדמים, לכן חשוב לשים לב לכמה כללים שיעזרו לכם לעבור את גיל הבלות בצורה הרבה יותר בריאה.

אז איך שומרים על תזונה נכונה? הנה כמה דגשים:

אכלו ארוחות מסודרות

אכילה של ארוחות מסודרות מומלצת בכל גיל. היכולת לשבת ולאכול ארוחת בוקר מסודרת, ארוחת ביניים קטנה, ארוחת צהריים וערב: תסדר לכם את מערכת העיכול, תמנע ממכם נשנושים לא בריאים במהלך היום ותאזן את מצב הרוח. אכלו על פי ההמלצה של הרמב"ם שהמליץ "לאכול בבוקר כמו מלך, בצהריים כמו נסיך ובערב כמו עבד". אכילה כזאת תעזור לכם למנוע נדודי שינה משום שבערב לא תאכלו ארוחה כבדה. ארוחה גדולה בבוקר ובינונית בצהריים יספקו לכם אנרגיה במהלך היום.

נסו להימנע מאכילת שומנים

הפחיתו את השומן באוכל על ידי שימוש באפייה ופחות טיגון של מאכלים. אפיה תוריד באופן משמעותי את כמות השומנים שתיכנס לגוף ותסייע להוריד במשקל וברמות הכולסטרול. נסו להשתמש באמצעים אחרים לבישול כמו למשל שימוש במכשיר שעוזר להפחית את כמויות השמן הדרושות לטיגון. בחרו בבשר רזה והורידו את העור מעל העוף כשאתה אוכלים אותו.

 בחרו מאכלים שיש בהם גבוה של ברזל וסידן

בגיל הבלות רבים נוטים לסבול מבריחת סידן מהעצמות ומרגישים אנרגטיים פחות בשל  ברזל וסידן שהולכים ומתמעטים בגוף. כדי להחזיר את הברזל ואת הסידן לגוף כדאי לבחור מאכלים שיש בהם ויטמין B,  מגנזיום וסידן. בין היתר מומלץ לצרוך גם אשלגן שחשוב מאוד לבניית השלד וחיזוק העצמות. שלבו בתזונה שלכם בננות, גרעיני דלעת, דגים וקטניות. כל אלו יעזרו לכם להחזיר את החוסרים שמתחילים להעלם מהגוף בגיל הבלות.

שלבו תזונה נכונה עם פעילות גופנית ותוכלו להרגיש כיצד אתם מכניסים אנרגיה לגוף, מונעים בעיות בריאות ושומרים על גוף בריא, חיוני ומטופח.

מאמרים נוספים

לא מוותרים על חיי חברה

נגישות