50+ שנות ניסיון

הבית החדש של גילאי 50+

מתחזקים: כל מה שרציתם לדעת על פרשת השבוע ולא ידעתם את מי לשאול

פרשת השבוע מהווה את אחד המוקדים החשובים ביותר של הזמן היהודי. השבתות נקראות בדרך כלל לפי פרשיות השבוע וזה נועד לבטא את החשיבות הרבה שיש לפרשות הללו. אם אתם לא יודעים בדיוק מהי פרשת השבוע, או שיש לכם שאלות שהתביישתם לשאול, אנחנו כאן כדי לענות לכם כל השאלות ביחס לפרשת השבוע.

ספר התורה

התורה שניתנה לעם ישראל בהר סיני מחולקת לחמישה חלקים, כאשר כל חלק נקרא 'חומש'. כל חומש מדבר על תקופה אחרת של עם ישראל, החל מבריאת העולם ועד הכניסה לארץ ישראל לאחר הזמן שבו עם ישראל שהה במדבר. חלוקת חמשת חומשי התורה לפרשות נועדה למעשה לתת עוד חלוקה בתוך החומשים, כיון שבכל חומש יש תתי נושאים רבים.

כמובן שבכל פרשה יכולים להיות כמה נושאים, ופרשיות רבות עוסקות בנושאים רבים. הפרשיות שונות מזו גם באורך שלהן, וישנן פרשיות קצרות ואילו פרשיות אחרות ארוכות במיוחד.

איפה אנחנו פוגשים את פרשת השבוע?

פרשת השבוע נקראת כל שבת לאחר תפילת שחרית מתוך ספר תורה בבית הכנסת. לכל שבת יש את הפרשייה שלה, וכך בכל השנה אנחנו עוברים על כל הפרשות שנמצאות בתורה. בשבתות שנמצאות בתוך חגים הקריאה היא שונה, אולם בכל שבת אחרת הקריאה היא על פי סדר פרשות השבוע.

הקריאה בשבת מחולקת לשבעה חלקים, כאשר כל חלק של הקריאה נקרא עלייה. העליות נקראות ראשון, שני, שלישי וכו', עד שביעי, כאשר זו למעשה חלוקה נוספת שמחלקת כל פרשה לשבעה חלקים. בכל שבת עולים שבעה אנשים שונים לתורה וכל אחד מברך את ברכות התורה לפני קריאת החלק שאליו הוא עלה.

מנחה של שבת, שני וחמישי

כאמור, בשבת בבוקר הקריאה היא של כל פרשת השבוע, אולם במנחה של שבת, ביום שני וביום חמישי קוראים את החלק הראשון של הפרשה בבית הכנסת במהלך התפילה. הקריאה נועדה כדי לא ליצור מצב שבו שלושה ימים רצופים אנחנו לא נפגשים עם התורה, ולכן קוראים אותה בימים הללו.

שניים מקרא ואחד תרגום

מלבד החובה לשמוע את קריאת התורה בבית הכנסת בזמנים שהוזכרו, יש חובה לקרוא את פרשת השבוע לפני השבת שבה קוראים אותה בבית הכנסת, שני פעמים כל פסוק ופעם נוספת בעזרת תרגום אונקלוס או פירוש רש"י. את הקריאה ניתן לבצע על פי חלוקה בין ימות השבוע לעליות, או בכל דרך שבה אם רוצים. ניתן להתחיל לבצע את קריאת 'שניים מקרא' לאחר מנחה של שבת.

מתחזקים: כל מה שרציתם לדעת על פרשת השבוע ולא ידעתם את מי לשאול

פרשיות מחוברות

לאור העובדה שבכל שנה יכול להיות מספר שונה של שבתות, בחלק מהשבתות קוראים שתי פרשיות יחד. פרשיות אלו נקראות פרשיות מחוברות, ויש בתורה מספר פרשיות כאלו שלעיתים נקראות יחד. בשנה שבה יש שני חודשי אדר, כלומר שנה מעוברת, יש פחות פרשיות מחוברות כיון שמספר השבתות הוא גדול יותר.

שמחת תורה

חג שמחת תורה שנחגג בסוף סוכות הוא החג שבו חוגגים את הסיום של קריאת פרשיות השבוע. במהלך החג קוראים את הפרשה האחרונה בתורה, פרשת 'וזאת הברכה', ולאחר מכן קוראים את החלק הראשון של פרשת בראשית כדי לסיים את התורה ומיד להתחיל אותה. כדי לחגוג כראוי בשמחת תורה, כדאי לשמוע בכל שבת את פרשת השבוע בבית הכנסת.

לסיכום

קריאת פרשת השבוע נעשית בכל שבת בתפילת שחרית בבית הכנסת. הפרשה היא למעשה החלוקה של התורה שמאפשרת לנו בכל שבת לקרוא חלק מהתורה בבית הכנסת עד שבחג שמחת תורה אנחנו מסיימים אותה.

מאמרים נוספים

לא מוותרים על חיי חברה

נגישות