50+ שנות ניסיון

הבית החדש של גילאי 50+

באים לבלות עם סבתא וסבא: אילו פעילויות אפשר לעשות עם הנכדים?

כיום, סבים וסבתות בוחרים לקחת חלק פעיל בגידול הנכדים ומגלים מעורבות רבה בחייהם. לסבים ולסבתות יש הרבה זמן פנוי ורבים מהם בוחרים להקדיש אותו לחיזוק הקשר בינם לבין הנכדים, מה שמעניק לשני הצדדים ערך מוסף חשוב מאוד ועל הדרך, גם מעניק להורים הצעירים את האפשרות להתפנות לסידורים דחופים, או סתם לקבל כמה שעות לעצמם. אולם, עם כל האהבה והרצון הטוב, מדובר לעתים במשימה לא פשוטה עבור הסבים והסבתות, שכן הגיל המבוגר ומגבלותיו עשויים להקשות על נגישותם לאטרקציות רבות. הינה כמה הצעות לפעילויות שאפשר לעשות עם הנכדים מבלי לצאת מהבית.

משחקי קופסה

משחקי קופסה הם פתרון אידיאלי. קיים בשום מגוון רחק של משחקי קופסה לכל גיל וגיל, כך שניתן להתאים את המשחק לילד גם לפי גילו וגם לפי תחומי העניין שלו. כדאי לבחור משחק שהוא רב משתתפים, אבל כזה שניתן לשחק בו גם לבד, כמו משחק לגו כיפי ומהנה, שפופולארי גם בקרב ילדים וגם בקרב מבוגרים ויכול לשמש כהזדמנות מצוינת לזמן איכות משותף בין הנכדים עצמם ובין הנכדים לסבים ולסבתות.

הכנת אוכל אהוב

בישול ואפייה עם הילדים זו לא רק פעילות מהנה המפעילה את כל החושים, אלא גם מהווה אקט חינוכי המלמד את הילדים על המזון שהם אוכלים ומפתח אצלם מודעות על הרגלי האכילה שלהם. אפשר לבשל עם הנכדים את המאכל האהוב עליהם ולתת להם לקחת חלק אקטיבי בהכנה, בהתאם לגילם ובהשגחה צמודה, כמובן. אם הנכדים צעירים מדי, ניתן לאפות יחד עוגיות ולתת להם למדוד את המרכיבים ולקרוץ את הבצק, או לחילופין לאפות עוגה מושלמת ולתת לנכדים לקשט אותה בממתקים טעימים כאוות נפשם.

 

 

סרט בסלון

סרטים הם תמיד אטרקציה מושכת עבור הילדים, אבל לא תמיד אפשר לצאת לראות סרט בבית הקולנוע. עם זאת, קל מאוד לייצר אווירת קולנוע בבית, ולעתים היא עשויה להיות כיפית יותר מקולנוע "אמיתי": צרו מרחב נעים מול הטלוויזיה שיהיה נוח ומפנק לישיבה; הכינו נשנושים שווים, כמו גלידה, חטיפים שהילדים אוהבים, עוגיות, שתייה וכמובן – פופקורן; החשיכו את הבית כמו בקולנוע ולבסוף בחרו יחד עם הנכדים את הסרט שהם רוצים לראות.

בריכה בבית

פעילות שתתאים לחודשי הקיץ, במיוחד אם יש לכם מרפסת, גינה או חצר. ניתן לרכוש כיום בריכות במגוון גדלים וסוגים, ולעשות לנכדים יום כיף ב"בריכה" – אבל בבית. פעילויות עם מים תמיד משמחות ומרגשות עבור ילדים, ואפשר ליצור בבית אווירת בריכה בקלות – ממלאים את הבריכה במים, מציידים את הנכדים בבגדי ים, רובי מים ובועות סבון, ולכם נותר רק להשגיח שהילדים משחקים בבטחה במים.

גינת ירק

אין דבר יותר מגבש ומקרב מלגדל משהו –  ביחד! תנו לנכדים אדמה, אדניות וזרעים ושתלו אותם יחד. למדו אותם על חשיבות ההשקיה עבור הצמחים, הניחו את העציצים במקום עם מספיק אור וכך, כל פעם שהנכדים יבואו לבקר, הם יוכלו לראות את מה שצמח ולהרגיש שיש להם חלק פעיל בגידול הצמחים. בינתיים, תוכלו לתת להם לקשט את האדניות והעציצים במדבקות, צבעי גואש, נצנצים וכדומה.

סיכום

לסיכום, זמן איכות של הסבים והסבתות עם נכדיהם תורם לכל הצדדים, ויש אפילו הטוענים שהסוד לאריכות חיים הוא בייביסיטר לנכדים. אבל לא תמיד הדבר פשוט, ויש להתאים את הפעילות הן לתחומי העניין ולגיל הילדים והן למגבלות הפיזיות של הסבים והסבתות. עם זאת, כל בילוי משותף שתבחרו יהיה משמעותי עבור הנכדים, יחזק את הקשר הבין-דורי ויעודד מערכת יחסים חמה וקרובה.

מאמרים נוספים

לא מוותרים על חיי חברה

נגישות